Oddelek za geografijo
Mednarodne parlamentarne štipendije nemškega parlamenta
Nemški zvezni parlament že več let podeljuje Mednarodne parlamentarne štipendije (IPS) za mlade absolvente visokih šol. Le-ti naj bi dobili priložnost, da spoznajo nemški parlamentarni sistem v teoriji in praksi. Slovenija se je tega programa prvič udeležila leta 2001.
Naslednji program, ki se bo izvajal v sodelovanju s Humboldt univerzo v Berlinu, s Svobodno univerzo v Berlinu in Tehniško univerzo v Berlinu, se bo začel 01. marca 2022 in končal 31. julija 2022. Ponudba je namenjena absolventom visokih šol, katerih cilj je dejavnost v javnem življenju Slovenije in ki ob začetku programa niso starejši od 30 let. Razen tega morajo kandidati razpolagati z zelo dobrim znanjem nemškega jezika. Programa se bo udeležilo ca. 120 oseb iz 44 držav.
Udeleženke/ci bodo iz sredstev Nemškega zveznega parlamenta prejemali mesečno štipendijo v višini 500,-- evrov. Dodatno bodo kriti stroški za študentsko zdravstveno zavarovanje v primeru nezgode in za zavarovanje odgovornosti. Poleg tega bo zagotovljeno brezplačno bivanje ali – v primeru lastne nastanitve – dodatek za kritje stroškov bivanja v višini 300 evrov mesečno. Stroški prihoda in odhoda v Berlin oz. iz Berlina bodo povrnjeni.
Na spletni strani Nemškega zveznega parlamenta www.bundestag.de/ips lahko interesenti med regionalno specifičnimi informacijami v zvezi z IPS najdejo obrazce za prijavo in osebnostne vprašalnike kakor tudi druge informacije.
Pogoji za kandidate so naslednji:
- slovensko državljanstvo
- zaključen univerzitetni študij
- zelo dobro znanje nemškega jezika
- poznavanje nemške politike, družbe in zgodovine
- mlajši od 30 let ob nastopu štipendije
Zadnji rok za prijavo je 31. julij 2021.
Iz Republike Slovenije se lahko – kot v preteklosti – programa udeležijo trije štipendisti.
Predhodni izbor kandidatov bo izvedlo nemško veleposlaništvo. Nemškemu zveznemu parlamentu je nato treba predlagati osem kandidatov.
Zaključni izbirni razgovori z nemško komisijo so predvideni jeseni 2021.
Priloga:
Boštjan Rogelj