[ALUMNITEKA] Srečanje jezika in tehnologije

ulkc23

V današnji digitalni dobi je nujno, da ima vsak jezik, tudi slovenščina, ustrezno tehnološko podporo. Brez tega izgubimo moč izražanja, čisto praktično pa lahko ostanemo brez podnapisov ali ustreznih prilagoditev za slovenski jezik na različnih napravah. Veliki jezikovni modeli pretežno tujih korporacij na videz že dobro znajo slovensko, a imajo številne omejitve. Potrebujemo veliki jezikovni model za slovenski jezik. S področjem jezikovnih tehnologij se zato ukvarjajo številni raziskovalci in razvijalci tehnoloških rešitev. V tokratni Alumniteki bomo spoznali štiri izkušene raziskovalke in raziskovalce, od računalničarjev do jezikoslovcev, ki bodo predstavili že delujoče rešitve, zaradi katerih je in bo slovenščina v digitalnem okolju lahko enakovredna večjim jezikom.

Z nami bodo:

· dr. Slavko Žitnik, docent na FRI in tudi alumen FRI

· dr. Tadeja Rozman, docentka na FU, alumna FF

· Jaka Čibej, raziskovalec na FRI, FF in Institutu Jožef Stefan, alumen FF

· Kaja Dobrovoljc, raziskovalka na FF in Institutu Jožef Štefan, alumna FF

Pogovor bo moderirala Renata Dacinger.

Pridružite se nam v četrtek, 7. decembra 2023, ob 18. uri na Fakulteti za računalništvo in informatiko. Alumniteke so brezplačne, zbiramo pa prijave na tej povezavi.

Knjižnica Oddelka za sociologijo (29. 4. - 3. 5. 2024)

Oddelek za muzikologijo

Strokovna služba oddelka - uradne ure (29. 3. - 3. 5.)

Oddelek za psihologijo

Redna letna predstavitev psihološke študijske prakse

Sprememba urnika: knjižnica Oddelka za arheologijo, 29.4.-3.5.

Oddelek za klasično filologijo

Gostujoča predavanja o Kavafisu: prof. Katerina Kostiou z Univerze v Patrasu