© Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Vse pravice pridržane.
Dostopnost Piškotki Oblikovanje in razvoj: ENKI
Pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete so izšle nove publikacije.
Matejka Grgič (ur.): Slovenščina v Italiji
Znanstvena monografija Slovenščina v Italiji je izčrpno, celovito delo, ki obravnava različne tematske sklope, povezane s slovenskim jezikom v Italiji. Ker gre za zbirko več prispevkov različnih avtorjev in avtoric, je vsako poglavje enota zase, skupaj pa tvorijo mozaik, ki dobro pokaže na kompleksnost stanja v družbeni skupini, imenovani slovenska skupnost v Italiji. Poudarek je na stanju slovenščine danes: ne gre za zgodovinski pregled ali primerjavo, ampak za sliko trenutnega stanja, kot se kaže skozi prizmo različnih raziskovalnih pristopov in metodologij. Knjiga je izšla v sozaložništvu Založbe Univerze v Ljubljani in SLORI – Slovenskega raziskovalnega inštituta.
Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.
Tina Podržaj, Špela Sevšek Šramel, Jana Šnytová (ur.): Prevajalske stopinje: izbor češke, poljske in slovaške književnosti v študentskih prevodih
Publikacija Prevajalske stopinje bi lahko nosila oznako antologija prevodov ali čitanka poljske, češke in slovaške književnosti 20. in 21. stoletja. Vsa ta poimenovanja namreč razodevajo vsebinsko zasnovo in namen izdaje. Ob 20-letnici ustanovitve študijev češčine, poljščine in slovaščine so se na Oddelku za slavistiko Filozofske fakultete UL odločili povzeti prevajalske rezultate vseh doslejšnjih generacij študentov in dejavnost književnega prevajanja prikazati kot eno od pomembnih dejavnosti, ki so se jim študenti skozi študijska leta (in nekateri tudi po tem) posvečali in se v njih izpopolnjevali.
Publikacija je brezplačna in je prosto dostopna na portalu E-knjige ZUL.
Alina Bezlaj, A Place of Ruptures and Bonds: The (Re)making of a Dublin Suburb (Zupaničeva knjižnica)
Ballymun je predmestna delavska soseska v Dublinu, ki je v razmeroma kratkem obdobju svojega obstoja doživela velike preobrazbe. Zgrajena je bila v šestdesetih letih 20. stoletja, najprej kot blokovsko naselje za občinske najemnike, značilno po visokih »stolpnih« blokih, nato pa je bila soseska na prelomu tisočletja v procesu revitalizacije in regeneracije materialno popolnoma spremenjena. Visoke bloke so porušili, občinski prebivalci so se preselili v nove nizko grajene terasne hiše, v sosesko pa so se priselili prebivalci srednjega razreda. Avtorica se v monografiji ukvarja z vprašanjem ustvarjanja kraja Ballymuna, pri čemer je preučila tako vplive na prostor od zgoraj navzdol kot tudi moč delovanja prebivalcev pri ustvarjanju kraja od spodaj navzgor in njihovem doživljanju svojega okolja.
Knjiga je na voljo v Knjigarni FF. Do nje lahko prosto dostopate na portalu E-knjige ZUL.
© Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Vse pravice pridržane.
Dostopnost Piškotki Oblikovanje in razvoj: ENKI