Poklicni razvoj učiteljev. Ugled in transverzalne kompetence

Urednik: Jana Kalin, Renata Čepić

Monografija je nastala kot rezultat skupnega raziskovalnega dela kolegov iz Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Pedagoške fakultete Univerze na Reki v okviru znanstveno-raziskovalnega projekta »Poklicni razvoj učiteljev: status, osebnost in transverzalne kompetence«. Besedilo je osredotočeno na učiteljev profesionalni razvoj s perspektive potreb, ki jih učitelji prepoznavajo za kakovostno opravljanje svojega dela, in presoje njihove usposobljenosti za delovanje na različnih strokovnih področjih. Avtorje so posebej zanimale učiteljeve kompetence za razvijanje t.i. transverzalnih kompetenc pri učencih, ki postajajo nujnost v sodobnem svetu in eden temeljnih ciljev, ki jih želimo doseči z izobraževanjem (npr. razvijanje metakognitivnih spretnosti, kritičnega mišljenja, sprejemanje drugačnosti v inkluzivnih okoljih). Posebna pozornost je v knjigi namenjena raziskovanju ugleda učiteljskega poklica v družbi s perspektive samih učiteljev. Rezultati so predstavljeni komparativno za Slovenijo in Hrvaško, kar prinaša zanimive vpoglede in izpostavlja nova vprašanja. Državi sta si geografsko blizu in imata podoben sistem vzgoje in izobraževanja. Po drugi strani pa različnost kulture in družbenih vrednot, pa tudi višine finančnih sredstev, ki jih državi namenjata izobraževanju, nakazujeta številne razlike.

Leto izida: 2019

ISBN: 9789610601968

28. 02. 2024
Oddelek za zgodovino, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Oddelek za umetnostno zgodovino, Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Zgodovina v zidovih: kako pa kaj naša skrb za kulturno dediščino?

27. 02. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

V tovarni, na protestih in v domačih kuhinjah: med industrijskim delavstvom, o spominih in izkušnjah, o telesu ter spremembah

21. 02. 2024