Govorica tišine. Nagrobnik kot vir podatkov

Avtor: Blaž Podpečan, Vid Podpečan

Zanemarjanje nagrobnika kot vira pri znanstvenih raziskavah ter pristranska, selektivna uporaba podatkov nedvomno vplivata na splošno družbeno dojemanje nagrobnikov in pokopališč. V slovenskem prostoru denimo ni pravega zanimanja za ljubiteljsko iskanje rodoslovnih podatkov s pomočjo navedb komemoracije, kot je to značilno za angloameriške države. Vendar nagrobniki niso prežitki mrtve ali umirajoče kulture, temveč artefakti z dolgo tradicijo uporabe. Čeprav vseh nagrobnikov nikoli ne bo mogoče ohraniti, je potrebno oblikovati smernice za ohranitev podatkov, ki jih le ti sporočajo. To je namen pričujoče študije, s katero sta avtorja želela utemeljiti in opredeliti pristop k obravnavi novoveških nagrobnikov ne le v slovenskem, temveč tudi v širšem  evropskem in zunajevropskem prostoru, ki bo sposoben prepoznati in beležiti podatke, ki jih sporoča nagrobnik. V sozaložništvu z Občino Braslovče, Občino Polzela, Občino Žalec in Magelan skupino d.o.o.

Leto izida: 2017

Zbirka: Archaeologia Historica Slovenica

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje