Cerkvene ustanove in službe v zgodnjem novem veku na Slovenskem

Avtor: Lilijana Žnidaršič Golec

Današnja Katoliška cerkev po svoji organiziranosti ni tako zelo drugačna od tiste pred petsto, štiristo ali tristo leti. Temeljni cerkvenoupravni enoti sta bili tedaj škofija in župnija, vmesno stopnjo so predstavljali arhidiakonati in ponekod dekanati. Toda ustanove in službe, vezane na takšno strukturo, so poganjali tudi mehanizmi, ki so nam danes večinoma neznani ali tuji. Kakšni so bili in kaj je zaznamovalo škofovsko, arhidiakonsko in župniško službo na Slovenskem od konca 15. do zatona 18. stoletja, je središčna tema knjige. Ob konkretnih primerih iz sočasnih arhivskih in drugih virov stopajo pred nas ljudje iz krvi in mesa – posamezni škofje, arhidiakoni in župniki, v nemajhni meri pa tudi druge cerkvene osebe in bolj ali manj vplivni laiki. K informativnemu branju ali k nadaljnjemu študiju želijo bralca spodbuditi kratkost in jedrnatost besedila, raznolik nabor slik, terminološki slovarček ter izčrpen seznam virov in literature.

Leto izida: 2015

28. 02. 2024
Oddelek za zgodovino, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Oddelek za umetnostno zgodovino, Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Zgodovina v zidovih: kako pa kaj naša skrb za kulturno dediščino?

27. 02. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

V tovarni, na protestih in v domačih kuhinjah: med industrijskim delavstvom, o spominih in izkušnjah, o telesu ter spremembah

21. 02. 2024